Ако се заслушаме в рекламите, модерната фармация ни предлага изобилие от медикаменти и препарати, които могат за направят всичко за нас, особено що се отнася до способността ни да се концентрираме - обещанията са за подобряване на паметта мозъчната дейност.
Често тези медикаменти са безполезни, а ако помагат, то негласното правило е, че са много скъпи и пълни с вредни химикали.
Добрата новина е, че можем да постигнем тези желани резултати чрез начина си на хранене. Има много продукти, които незнайно защо пренебрегваме и рядко включваме в здравословното си меню. Те обаче могат да ни помогнат да поддържаме функциите на мозъка си дори с напредването на възрастта. Достатъчно е да ги добавим към своят здравословен и рационален начин на хранене, за да започнем да усещаме ефекта от тези природни "лекарства".
Кофеинът - поддържа ни будни
Разбира се, че няма магическа субстанция, която веднага да удвои коефициентът ни на интелигентност или да ни направи по-умни, но определени вещества, като кофеинът, могат да ни помогнат при концентрацията и фокусирането. Той несъмнено изпраща непогрешимия знак за събуждане към организма ни, макар че ефектът е сравнително краткотраен. Кофеинът се съдържа в кафето, какаото и шоколадът, както и в повечето сортове чай, особено в черния. При него важи принципът "по-малкото е повече" - често предозирането с кофеин води до много нежелани странични ефекти като треперене, гадене и общо неразположение.
Захарите - увеличават способността да сме нащрек
Захарта е предпочитаното от нашия мозък гориво - не бялата рафинирана захар, но глюкозата, която тялото ни извлича от захарите и въглехидратите, които приемаме. Ето защо понякога хапването на нещо сладко може моментално да повиши паметта ни и способността да запаметяваме.
Злоупотребяването със захарите, обаче, може да доведе до точно обратния ефект -забавяне на мисловните процеси и неминуемото натрупване на излишни килограми.
Чудесен източник на захари са плодовете - от тях не се пълнее, а допълнително освежават организма, тъй като са богати и на витамини.
Изкушавате ли се да пропуснете закуската? Не обичате да закусвате?
Първото ядене за деня се е доказало като горивото на нашия мозък, особено когато ни предстои тежък и напрегнат ден. Проучванията показват, че учениците и студентите, които закусват редовно, се представят по-добре на изпитите от тези, които пропускат сутрешното хапване. Най-добри варианти са пълнозърнестите храни, млечните продукти и плодовете. Само не прекаля вайте, защото обилното похапване сутрин води до ленивост през целия ден. Ако не обичате закуската, изяжте един-два плода, те са достатъчни, за да налеят гориво в големия двигател на нашето тяло.
Рибата - храната на мозъка
Протеиновата бомба, която се счита за една от най-полезните за мозъка храни, наистина е рибата. Тя е изключително богата на Омега3 мастни киселини, изключително необходими за изграждането и развитието на мозъчната функция. Тези полезни мазнини носят огромна сила на мозъка като не само, че подобряват паметта, но понижават значително риска от развитието на болести като деменция и получаваето на инсулт. Мазнините забавят значително атрофията ма клетките и помагат за поддържането на чудесна памет дори и на значителна възраст. Ако искаме да имаме здрав мозък и сърце (тъй като рибата оказва чудесно влияние и на кръвоносните съдове), то трябва да включваме риба в менюто си поне два пъти седмично.
Ядки и шоколад - да добавим и тях
Ядките и семената са добри източници на антиоксиданта витамин Е, който се свързва с по-забавен когнитивен упадък с напредване на възрастта.
Тъмният шоколад от своя страна също има и други силни антиоксидантни свойства. Съдържа естествени стимуланти като кофеин, който може да подобри нашата концентрация.
Можем да се наслаждаваме без угризения на около 30гр.ядки и шоколад на ден, за да ни предоставят всички ползи, които можем да извлечем, без да поемаме излишни калории, мазнини или захар.
Авокадо и пълнозърнести брашна
Всеки орган в тялото ни зависи от притока на кръв, най-вече сърцето и мозъка. Поддържането на диета с високо съдържание на пълнозърнести храни и плодове като авокадо може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания и да намали значително лошия холестерол. Това намалява риска от натрупване на плака в кръвоносните съдове и увеличава притока на кръв, а и по този начин чрез прост и вкусен начин се подхранват мозъчните клетки.
Пълнозърнестите храни, като пуканки (домашно приготвени, не за микровълнова) и пълнозърнест хляб, също носят на организма диетични фибри и витамин E.
Въпреки, че авокадото има мазнини, те са мононенаситени мазнини, допринасящи за здравословен приток на кръв до мозъка.
Свръх хранителните боровинки
Изследвания върху групи животни показват, че боровинките спомагат за опазването на мозъка от вредите на стреса и могат да намалят последиците от съпътстващите възрастта усложнения, като например болестта на Алцхаймер или деменция.
Проучванията показват също, че храна, богата на боровинки значително подобрява както възможността за обучение и двигателни умения на застаряващите плъхове, правейки ги психически равностойни на много по-млади плъхове.
Може да звучи банално, но е вярно: ако в нашето меню липсват основни хранителни вещества, това може да намали способността ни да се концентрираме.
Ако ядем твърде много или твърде малко, това може да пречи на работната ни способност за съсредоточаване. Огромните порции могат да предизвикат апатия и летаргия, а твърде малко калории водят до значително намаляване на мозъчната дейност.
Помогнете на мозъка си: Стремете към една добре балансирана диета, пълна с широк спектър отздравословни храни.
Източник: www.webmd.com